Vyhledávání ↓ Vyhledávání ↑

Odhad nemovitosti pro prodej

Tržní cena nemovitosti

Jste vlastníkem nemovitosti a zajímá vás jeho současná tržní hodnota? Hodnotu nemovitosti ovlivňuje nejen neustále kolísající trh s nemovitostmi, ale i lokalita, stáří, umístění, dispozice, stavební materiál, stav, druh vlastnictví, atd

Odhad ceny nemovitosti při prodeji (tržní odhad)

Pokud byt či dům prodáváte, nepotřebujete oficiální odhad od soudního znalce, ale potřebujete znát reálnou tržní cenu. Tržní odhad zohledňuje veškeré aspekty nemovitosti, které na ni můžou mít vliv. Je to nejen stav nemovitosti, její velikost či dispozice, ale také lokalita, dostupnost služeb v okolí či dopravní situace. Jinou cenu bude mít dům u dálnice než ten u parku.

Tržní cenu určíte nejlépe z cen, za které se v dané lokalitě nemovitosti skutečně prodávají. Ty se zapisují do katastru nemovitostí. Cenovou mapu si tvoří i realitní kanceláře sami na základě vlastních prodejů. Cenová rozpětí bytů a domů podle lokalit se pak zobrazují v placených cenových mapách

Proč byste neměli odhadovat prodejní cenu nemovitosti sami

Ačkoliv to na první pohled může vypadat jednoduše, určit správnou prodejní cenu je malá věda. Majitelé nemovitostí, kteří se rozhodnou ji prodat vlastními silami, mají často velmi zkreslené představy ohledně prodejní ceny. Myslí si, že se stačí podívat na realitní server, najít podobné nemovitosti v dané lokalitě a máte cenu určenou. Netuší, že často srovnávají jablka s hruškami a jejich zjednodušený odhad nemovitosti může být i o statisíce nižší či vyšší než skutečná prodejní cena.

Nabídková cena na inzertních serverech se většinou nerovná ceně za kterou se nemovitost opravdu prodá. Často na první pohled maličkost jako je výtah, patro, blízkost silnice či výhledy z oken výrazně ovlivňují výslednou cenu. Srovnávat lze tedy pouze dvě naprosto stejné nemovitosti.

Není rozumné nasadit cenu a prostě to zkusit, jestli byt či dům někdo koupí, a poté případně zlevnit. Z takové nemovitosti se často stane tzv. ležák, který se ve výsledku prodá pod cenou. Nikdo nechce koupit nemovitost, která neustále zlevňuje, protože působí jako problematická. Správné ocenění nemovitosti je mixem objektivních a subjektivních aspektů. Pro samoprodejce je tedy ideální získat cenový odhad nemovitosti od zkušeného prodejce.

Jak určit cenu nemovitosti?

Jak vlastně probíhá odhad nemovitosti pro prodej? Jak odhadnout cenu nemovitosti, aby odhad nebyl podhodnocený ani příliš nadhodnocený? Hlavní roli hraje srovnávací metoda. Tato metoda využívá data z realitního trhu, čili porovnává ceny prodaných nemovitostí v dané lokalitě a stejného typu. Abyste mohli ceny porovnat, potřebujete přístup do databází realitních kanceláří, do katastru nemovitostí a do cenových map. Všechny tyto údaje zkušenému odhadci pomůžou zjistit cenu nemovitosti, za kterou se dá reálně dobře prodat.

Co má vliv na odhad ceny nemovitost

Výměra nemovitosti v m²

Cenu bytu, domu i pozemku zásadně určuje jeho velikost. Obecně platí, že čím menší nemovitost, tím vyšší cena v přepočtu na m2. Do výměry se započítává i balkon či terasa, ale cena za m2 je obvykle poloviční.

Dispozice nemovitosti

Výrazně zahýbat s cenou může i dispozice. Kupující aktuálně preferují prostorné otevřené pokoje, kuchyň propojenou s obývacím pokojem, záchod oddělený od koupelny, menší pokoje a ložnice atp. Pokud nejsou dispozice chytře řešené, klesá cena za m2 plochy bytu.

Stav bytu či domu

Cenu může snížit i špatný stav nemovitosti. Přesto doporučujeme opravit pouze největší nedostatky a provést základní homestaging, kompletně rekonstruovat nemovitost před prodejem se většinou nevyplatí. Většina kupujících si chce nově nabyté bydlení upravit podle svého vkusu. Zároveň u bytů může cenu ovlivnit i stav společných prostor a celkový stav bytového domu.

Lokalita

Ocenění nemovitosti zásadně ovlivňuje lokalita. V některých případech právě lokalita tvoří největší část ceny. Důležitým kritériem je dopravní dostupnost. Pokud máte blízko bytu či domu stanici tramvaje, metra či aspoň autobusu, bude jeho cena vyšší než v případě, kdy je dostupné pouze autem či autobus jede jednou za hodinu. Dalším kritériem je občanská vybavenost, tedy jak daleko jsou obchody, úřady, školy, školky, sportoviště, divadla, parky, dětská hřiště atd. Cenu nemovitosti můžou snížit či zvýšit i chystané projekty. Vyroste v blízkosti nová stanice metra, sjezd z dálnice či obchodní centrum? Cena může vyrůst až o statisíce. Naopak výstavba rychlostní silnice přímo pod okny nebo nový developerský projekt za vaším plotem cenu spíše sníží.

Aktuální situace na trhu

Kromě výše uvedeného má značný vliv aktuální situace na trhu. Ceny nemovitostí se vyvíjejí dle momentální nabídky a poptávky. Je třeba rozlišovat trh z hlediska lokalit. Ve stejnou dobu mohou být odlišné sitauce v Ústí nad Labem, Brně či v Praze. Profesionální realitka, která se specializuje na konkrétní lokalitu, dokáže pracovat i s aktuální preferencí kupujících (co, jak, kde, kdy aktuálně poptávají). Pro správné ocenění nemovitosti je tedy třeba vědět, co všechno v daném momentu ceny ovlivňuje a jestli ještě porostou, nebo naopak budou klesat. Přemrštěná cena může z vaší nemovitosti udělat ležák, který se v době klesajících cen bude prodávat jen těžko.

Ostatní

Dále mohou výslednou cenu ovlivnit různé proměnné od výhledů z oken (příroda vs. železniční trať), orientace vůči světovým stranám (obývací pokoj umístěný na sever vs. na jih), terasy a výhledu z ní (Pražský hrad vs. panelákové domy) až po vybavení (klimatizace). U bytů v bytových domech umístění výtahu (patro, mezipatro), stav fondu oprav (SVJ s dluhy nebo s milinovými úsporami), volné půdní prostory atp. Je toho opravdu hodně, co může znatelně ovlivnit cenu bytu. Spoléhat se tedy pouze na levné online nástroje pro odhad nemovitostí není rozumné.

  • Vypracujeme Vám ocenění pro byt, rodinný dům, stavební pozemek, zahradu, ornou půdu, les, vinice, garáž, vinný sklep i chaty.

Kolik Vás to bude stát?

Odhad ceny pro následný prodej, nebo zjištění hodnoty nemovitosti vypracujeme za 1.000,- Kč (plus náklady na cestovné)

Pokud jste rozhodnutí nemovitost prodat a pro prodej využijete služby naší Realitní kanceláře , nabízíme vám odhad zcela ZDARMA

Pokud jste obyvatel města Rajhrad jsou výše nabízené služby pro Vás také zcela ZDARMA

Pro ocenění nemovitosti volejte: 776 097 097 Dana Kubásková

nebo mě pište email: [email protected]